195/55R16 Yaz Lastiği Önerileri

195/55R16 Yaz Lastiği Önerileri

195 55 R16 yaz lastiği ebadı, araç üreticileri tarafından sıkça tercih ediliyor. Bu nedenle; premium markalar bu ebat için bolca seçenek sunuyor. Peki, 195/55R16 ölçüsünde üretilen en iyi premium yaz lastiği desenleri hangileri? Yazı içerisinde en son üretim teknolojileri ile üretilmiş yaz lastikleri ayrıntılı olarak inceleniyor. Ama önce “düşük profilli lastikler” arasında yer alan 195/55R16 lastiklerin genel özelliklerine göz atalım.

195/55R16 Yaz Lastiği Özellikleri

Lastik ebat gösteriminde ortada yer alan sayı, lastiğin tabanına oranla yüksekliğini göstermektedir. Yükseklik değeri 55 ve altında olan lastikler ise “düşük profilli lastikler” olarak adlandırılmaktadır. Yazı içerisinde tanıtılacak 195/55R16 yaz lastiği desenleri de bu kategoriye girmektedir. Bu lastiklerin zeminle temas eden bölgesi, yani kısaca “temas yüzeyi” geniş ve yatay şekillidir. Bu sayede  195 55 R16 yaz lastikleri özellikle kuru zeminlerde yüksek yol tutuş performansı sergilemektedir. Aynı zamanda bu lastikler, yüksek çekiş gücü sunmaktadır.

Düşük profilli yaz lastikleri,  özellikle “sportif performans” özellikleri ile öne çıkmaktadır. Bu, lastiklerin direksiyon manevralarına en hızlı ve doğru şekilde karşılık verdiği anlamına gelmektedir. 195/55R16 lastikler, bu sayede virajlarda üstün performans sunmakta ve yüksek manevra kabiliyeti sergilemektedir. Bu nedenle son yıllarda 55 ve daha düşük yanak yüksekliğine sahip lastikler, premium lastik markaları tarafından sıkça üretilmektedir. Bu lastiklerin yüksek profilli lastiklere göre dezavantajı konfor seviyesinin daha düşük olmasıdır. Ancak; düşük profilli lastikler, genellikle yumuşak hamura sahip premium markalar tarafından üretildiklerinden bu fark önemsizleşmektedir.

195/55R16 Michelin Primacy 4

Michelin Primacy 4

Michelin Primacy 4, 195/55R16 yaz lastiği desenleri arasında hiç tereddüt etmeden önerilecek bir üründür. En ileri tasarım teknolojileri ile geliştirilen Michelin yaz lastiği, özellikle yüksek ıslak zemin performansı ile öne çıkmaktadır. TÜV SÜD tarafından gerçekleştirilen testler, lastiğin dişleri aşınmışken ıslak zeminlerde rakiplerine göre çok daha yüksek performans sergilediğini göstermiştir.

Michelin Primacy 4, patentli EverGrip teknolojileri sayesinde hem ıslak hem kuru zeminlerde güçlü yol tutuşu ve kısa fren mesafeleri sunmaktadır. Aynı zamanda  kilometre ömrü bir önceki nesle göre %20 oranında arttırılmıştır. Lastik, Michelin ürünlerinin yüksek yol tutuşu, kısa fren mesafeleri, konfor, yüksek manevra kabiliyeti gibi klasikleşmiş özelliklerini sunmanın yanında 1,6 mm’lik diş derinliğine kadar yüksek performansını koruyabilmektedir.

195 55 R16 Continental EcoContact 6

Continental Eco Contact 6

Continental Eco Contact 6, Green Chili lastik hamuru teknolojisi ile maksimum yakıt tasarrufu sağlamanın yanında yüksek kilometre ömrü sunmaktadır. Gelişmiş silika dağılımına sahip bileşiği sayesinde ıslak ve kuru zemin koşullarında güçlü yol tutuşuna ve kısa fren mesafelerine sahiptir. Continental 195 55 R16 yaz lastiği , aynı zamanda düşük gürültü seviyesi ile sürüş keyfini üst seviyeye çıkarmaktadır. Tüm Continental lastikleri gibi yumuşak hamuru sayesinde darbeleri emmekte ve yüksek konfor sunmaktadır. Kısaca; 195/55R16 Continental EcoContact 6 yaz lastiği, ileri teknoloji ile geliştiştirilmiş, hem tasarruf hem güvenlik ve performans sağlayan bir üründür.

195 55 R16 Pirelli Cinturato P1 Verde

195 55 R16 Pirelli Cinturato P1 Verde, hibrit materyallerle geliştirilmiş lastik hamuruna ve yenilikçi sırt tasarımına sahiptir. Bu sayede hem kuru hem ıslak zemin koşullarında güçlü yol tutuşu ve kısa fren mesafeleri ile yüksek güvenlik ve performans sağlayabilmektedir.

Asimetrik tasarıma sahip Pirelli yaz lastiği , virajlarda üstün performans sunmaktadır. Direksiyon manevralarını en doğru ve hızlı şekilde yola iletebilmektedir. Pirelli Cinturato P1 Verde , aynı zamanda özel tasarımı ile araç içi sessizlik sağlamaktadır.

Yenilikçi malzemelerle daha düşük ağırlığa sahip olan 195/55R16 yaz lastiği , bu sayede yuvarlanma direncini, dolayısıyla da yakıt tüketimini azaltmaktadır.

Pirelli Cinturato P1 Verde