2020’de Lastik Endüstrisi Pandemiden Nasıl Etkilendi?

2020 yılı, otomotiv endüstrisi -ve buna bağlı olarak lastik ve kauçuk sektörleri- için en kötüsü değilse de en kötü yıllardan biri olarak tarihe geçecek. Yıl, 2019 ortalarında üretim ve talebin azalmaya başlaması nedeniyle aşağı yönlü bir görünümle başladı. Yılın başlarında Covid-19 salgınının ilk olarak Çin’de ve ardından küresel olarak patlak vermesiyle işler gerçekten kötüye gitti. Yıl içerisinde yayınlanan ve pandeminin lastik endüstrisinde öne çıkan markalarlar üzerindeki etkisini göz önüne seren haberlerlerden bazıları aşağıda yer alıyor.

Michelin 2020’nin Kazananı Oldu

2019’da dünyanın en büyük lastik şirketi unvanını 11 yıldır koruyan Bridgestone’dan devralan Michelin, yıla “pole pozisyonunda” başladı. Michelin Grubu, neredeyse %10’luk bir satış artışıyla 25 milyar dolarlık gelire ulaşarak lastik üreticileri arasında en üst sıralamaya ulaştı. İkinci sırada ise 24.2 milyar ile Bridgestone yer alıyordu.

Continental İddialı Planları ile Öne Çıktı

2020 yılı, gelecekteki mobilite trendlerine yanıt vermek için şu anda büyük bir dönüşüm yaşayan Continental için de önemli bir yıl oldu. 2019’da maliyetleri düşürmek için 10 yıllık bir yeniden yapılanma tedbirini duyurmuş olan Alman lastik devi, tasarruf hedeflerini ikiye katlayarak 1 milyar euroya çıkardı. Aralık ayından bu yana Nikolai Setzer liderliğinde hareket eden Continental Grubu, lastik ve ContiTech bölümleri de dâhil olmak üzere kauçuk teknolojisi için iddialı planların sinyallerini verdi.

Bridgestone Sürdürülebilir Hareketliliğe Odaklanıyor

Continental, ürünlerini modernize etme ve geleceğe uyarlama yolunda yalnız değildi. Yaklaşık 70 yıldır ilk kez yıllık zarara uğrayan Bridgestone, “sürdürülebilir mobiliteye ve gelişmiş çözümler” e daha fazla odaklanmasını sağlayacak “orta-uzun vadeli bir strateji” uygulamaya başladı.
Pirelli, Bridgestone ve Continental Tasarruf Hedefliyor

Pirelli de Continental ve Bridgestone’ benzer şekilde 2020-2022 sanayi planının bir parçası olarak yılın başlarında başlattığı rekabet girişimi başlattı. İtalyan lastik devi, bu kapsamda 510 milyon euro’dan fazla tasarruf yapmayı hedefliyor. Girişimin bir parçası olarak Pirelli, Brezilya’daki operasyonlarını yeniden düzenleyerek ve İtalya’nın Bollate kentindeki üretimi, yüksek performanslı Velo bisiklet lastikleri alanına dönüştürerek üretim ayak izini pekiştiriyor.

2020’de Lastik Etiketleme Yönetmeliğindeki Değişiklikler Onaylandı

Avrupa Kimyasallar Ajansı (ECHA) ve iki uzman komitesinin, önümüzdeki yılın başlarında Avrupa Komisyonu’na mikroplastik dolgu malzemeleri için potansiyel bir yasak önermesi bekleniyor. Yasak, ETRMA tarafından “maliyetli ve orantısız” olarak değerlendirdi. 2020’de olumlu bir yasal gelişme olarak Avrupa Parlamentosu, tüketici bilincinin arttırılması ve inovasyonun teşvik edilmesi için AB lastik etiketleme yönetmeliğinin revize edilmesini Mayıs ayında onayladı.