Formula 1 70. Yıl Yarışında Sert Lastikler Galibiyet Sağladı

Formula 1 70. Yıl yarışlarında ikinci sıralama seansında sert bileşiğe sahip lastikleri tercih eden tek sürücü Max Verstappen’di. Formula 1 Red Bull Racing takımının yöneticisi olan Christian Horner, bu karar için Max Verstappen’i ikna etmek için çok uğraştıklarını belirtti. Yarışa sert lastiklerle katılma stratejisi, zaferde büyük role sahip oldu.

Sert Lastikler Formula 1 Pistinde Tempo Avantajı Sundu

Formula 1 Red Bull Racing takımı, lastiklerin artılarını ve eksilerini listedikten sonra sert lastikleri kullanma kararı aldı. Hormer, simülasyonlarla riskin değerlendirildiğini ve önceki hafta Mercedes’in sergilediği performansın örnek alındığını belirtti. Red Bull Racing, yarışın ilerleyen dakikalarında güvenlik aracının çıkması durumunda; yarış sonunda daha fazla yol tutuşu elde edilebileceğini düşündü. Bununla birlikte; sert lastiklerin 70. yıl Grand Prix yarışının tamamında tempo açısından avantaj sağladığı görüldü. Horner, bu tempoyu beklemediklerini de açıkladı.

Britanya Grand Prix Yarışında Riskli Strateji Zafer Getirdi

Red Bull Racing, Britanya Grand Prix yarışlarında Mercedes’le mücadele etmek için farklı bir strateji denemesi gerektiğinin fakrındaydı. Horner, sert lastikleri tercih eden tek takım olmalarına çok şaşırdığını belirtti. Lastik basınçlarının da farklı olduğu yarışta anlaşılması gereken çok fazla veri bulunuyordu. Hormer, dominant bir araçla iyi bir tempoda uzun süre ilerlemeyi başardıklarını belirtti.

Verstappen’in Lastik Yönetme Kabiliyeti Zaferde Rol Oynadı

Horner’a göre Max Verstappen’in lastiği yönetme kabiliyeti, takımın Formula 1 zaferinde büyük role sahipti. Verstappen hem lastikleri hem de aracın temposunu korumayı başardı. Aracın yakından takip edilmesinin lastiklere zarar verdiğini söyleyen Horner, yumuşak lastiklere sahip Mercedes’in pite gideceğini bildiklerinden bu fırsatın değerlendirildiğini belirtti. Verstappen, yüksek hızda viraj alırken sert lastikleri koruyabileceğini düşünüyordu. Çok iyi lastik yönetimi performansı sergileyen Verstappen, Mercedes pitstopunu iyi değerlendirdi. Yarışı kontrol etmekte ve lastikleri yönetmekte olağanüstü bir başarı sergileyen Verstappen sayesinde; 70. Yıl Grand Prix zaferi elde edildi.