Akü Ömrü Nasıl Uzatılır?

Soğuk hava, araç akülerine muazzam bir baskı uygulayarak güçlerini önemli ölçüde azaltıyor. Ancak düzenli olarak durum kontrolü yapılması ve sistemin yeniden yüklenmesi, sürücülerin tüm kış boyunca güvenli başlangıç ​​yapmalarına yardımcı oluyor. Küresel depolanan enerji lideri Exide Technologies, bataryaların kışla başa çıkmak için nasıl hazırlanabileceğini anlatıyor.

Hava Değişimi Aküyü Olumsuz Etkiliyor

İklim değişikliği bir gerçek ve bu nedenle ekstrem sıcaklık değişimleri görülebiliyor. Geçen yıl, sıcaklıkların Fransa’da 46, Almanya’da yaklaşık 43 dereceye yükselmesiyle rekor kırıldı. Ancak bundan sadece birkaç hafta önce; hava sıcaklığı, Şubat ve Mart aylarında görülen ortalamanın çok altına inmişti. Exide, ekstrem sıcaklık derecelerinin pilleri etkilediğini söylüyor.

Yüksek sıcaklıklar kendi kendilerine deşarj olmalarına neden oluyor ve çoğu zaman kalıcı olarak zarar veriyor. Düşük sıcaklıklar ise kelimenin tam anlamıyla ömürlerini tüketiyor. Dış sıcaklığın şarj üzerinde bu kadar büyük bir etkiye sahip olmasının nedeni ise soğuk havalarda motorun marş için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyması.


Düşük Sıcaklıklar Performansı Düşürüyor

Exide Technologies’in EMEA bölgesindeki kıdemli ürün müdürü Guido Scanagatta:

Dış sıcaklığın şarj üzerinde bu kadar büyük bir etkiye sahip olmasının nedeni, soğuk havalarda motorun marş için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyması. Araba aküleri en iyi 27 ° C sıcaklıkta çalışıyor ancak bunun altındaki sıcaklıklarda kimyasal reaksiyonları yavaşlıyor. Soğuk havalarda akünün artan yağ viskozitesinin ve motor sürtünmesinin üstesinden gelmesi gerekiyor. Sıcaklık 0 dereceye düştüğünde, tam dolu bir pil bile başlangıç gücünün yaklaşık üçte birini kaybediyor. Eksi 18 derece gibi ekstrem kış sıcaklıkları, onları yalnızca % 40 güçle bırakıyor.”

Akü Bakımı Önem Taşıyor

Aküler iyi şarj edildiğinde pil ömrü uzuyor. Bu, sürücü için daha az maliyet ve çevreye daha az etki anlamına geliyor. Aynı zamanda akülerin korunması ve temiz tutulması önem taşıyor. Akü bağlantılarının kontrol edilmesi, olası tehlikeli durumları önlemeye yarıyor.