Bridgestone Karbon Nötr Politikası için Güneş Enerjisi Girişimine Başlıyor

Japon lastik üreticisi Bridgestone, kısa bir süre önce Shimonoseki ve Kitakyushu’daki iki Japon lastik fabrikasında büyük ölçekli güneş enerjisi üretimini hayata geçirmeyi planladıklarını duyurdu. Bu, Bridgestone lastikleri için yenilenebilir enerji kullanımı yoluyla karbon nötr olma taahhüdüne ulaşma yolunda önemli bir adımı işaret ediyor.

Bridgestone Lastikleri Kaç MW Güneş Enerjisi Kapasitesine Sahip?

Bridgestone lastik fabrikası, kombine üretim kapasitesi 5,8 MW olan Shimonoseki ve Kitakyushu’da kurulan güneş enerjisi sistemleri, yılda yaklaşık 2.700 ton CO2 emisyonunun azaltılmasına katkıda bulunacak. Üretilen elektrik, her iki tesiste de lastik üretiminde kullanılacak ve bu tesisleri Bridgestone’un maden araçları için Mastercore lastikleri ve diğer “Dan-Totsu” ürünleri için önemli küresel üretim üsleri haline getirecek.

Tüm Lokasyonlarda Bridgestone Yenilenebilir Enerjiye Geçecek mi?

Bridgestone, Avrupa’daki tüm tesislerinde, Japonya’daki dört fabrikasında ve Çin’deki iki fabrikasında satın aldığı tüm elektrik için yenilenebilir enerjiye geçiş yapmıştır. Şirket ayrıca Tayland, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki tesislerine güneş enerjisi tesis etmiştir. Bridgestone, tüm üslerinde satın alınan elektrik için yenilenebilir enerjiye geçmeyi ve aynı zamanda güneş enerjisi üretiminin genişletilmesi ve enerji verimliliğinin iyileştirilmesi yoluyla CO2 emisyonlarının azaltılmasını hızlandırmayı hedeflemektedir.

Bridgestone Sürdürülebilir Yaşamda Mobilite ve Teşviğe Önem Veriyor

Bridgestone, karbon-nötr bir mobilite toplumunun gerçekleştirilmesi konusunda oldukça kararlıdır ve sürdürülebilirliği yönetiminin ve işinin merkezine yerleştirmiştir. Şirket, Milestone 2030 kapsamında mutlak CO2 emisyonlarını 2030 yılına kadar 2011 yılına kıyasla %50 oranında azaltmayı hedeflemektedir. Şirketin 2030 Uzun Vadeli Stratejik Hedefi, Yeşil ve Akıllı fabrikayı teşvik etme çabalarını da özetlemektedir.