Brisa Rekor Artış Gerçekleştirdi

Lassa lastiklerinin de üretimini gerçekleştiren Brisa’nın satışları, yıllık bazda artış gösterdi ve firma, yılın ilk çeyreğinde 976 milyon lira ciro elde etti. 76 milyon lira net kâr elde eden Brisa, beklentilerin %11,8 oranında üzerine çıktı ve 2019’un ilk çeyreğine oranla satışlarını yüzde 25,9 arttırdı. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine göre FAVÖK ise %69 yükseldi.

Brisa Geçtiğimiz Yıl Zarar Açıklamıştı

Brisa, 2019’un ilk çeyreğinde 2.7 milyon lira zarar açıklaması yapmıştı. Zararın düşük marjlar ve yüksek finansman giderlerinden kaynaklı olduğu açıklanmıştı. Brisa’nın 2020 yılının ilk çeyreğindeki marjlarının, 2019’un hem ilk hem de son çeyreğinden iyi olduğu görülüyor. Net finansal giderlerin azalmasının yarattığı etki ile net kâr marjı, %7,8’e yükseldi. Bu oranın 2017’nin üçüncü çeyreğinden bu yana Brisa’nın en yüksek net kâr marjı olduğu görülüyor.

Otomobil Pazarının Toparlanması Bekleniyor

2020’nin ilk çeyreğinde uluslararası otomobil ve hafif ticari pazarı, %23,9 oranında daraldı. En yüksek daralma ise %44 ile Covid-19 salgının başladığı Çin’de gerçekleşti. Bununla birlikte; Mart ayından bu yana Çin’de pazar toparlanmaya başladı. ABD ve Avrupa pazarının toparlanmasının ise Mayıs ayında başlayacağı tahmin ediliyor.

İlk Çeyrekte Lassa’nın Pazar Payı Arttı

2020’nin ilk çeyreğinde lastik yenileme pazarı 1,7 oranında büyüdü. Yılın ikinci çeyreğinde ise yenileme pazarının daralacağı tahmin ediliyor. Brisa grubu içerisinde yer alan Lassa, ilk çeyrekte ihracat pazarındaki payını arttırdı.