Continental Lastik Fabrikası En Düşük Seviye Tehlike Olarak Sınıflandırıldı

Şirketin duyurusuna göre, Continental lastik fabrikasının Romanya’daki tesisisinin en alt seviye ‘’Seveso Siteleri’’ kategorisinde sınıflandırıldığı açıklandı. Seveso, tehlikeli ‘kimyasal maddeler ve müstahzarların’ yönetimini yansıtan bir değerlendirme kategorisidir. Bu sınıflandırma, yılda 16 milyon adet binek oto lastiği ve hafif kamyon lastiği üreten Temeşvar merkezli Continental Automotive Products SRL’ye verildi.

Continental Lastik Fabrikalarını Sınıflandıran Bu Yasa Neyi Amaçlıyor?

Continental Lastikleri adına Romanya’daki web sitesinden lastik üretim tesisi “59/2016 sayılı Yasayı uygulayan düzenlemelere ve/veya idari hükümlere tabidir” ifadeleri yayımlanmıştır.

Daha geniş AB Seveso direktifiyle uyumlu olan yasa, tehlikeli maddelerin varlığını kontrol ederek ve bildirerek “büyük kaza tehlikelerini” kontrol etmeyi amaçlıyor.

Continental Lastikleri Neden Seveso’ya Dahil Edilmek İstedi?

Continental lastik üreticisi, Seveso direktifine dahil edilmesinin, şirketin “oto lastik imalatında ‘tehlikeli’ olarak sınıflandırılan kimyasal maddeleri” kullanması gerektiği için olduğunu söyledi. Şirketten yapılan açıklamaya göre, tesis “en düşük seviye tehlikeli lokasyonlar kategorisine giriyor.” Uyumluluk için Continental lastikleri, direktif kapsamındaki 12 kimyasal maddeyi ve bunların tehlike karakterizasyonlarını belirledi.

Continental Lastik Fabrikası Hakkında

Continental Lastik, Almanya merkezli bir otomotiv ve yol araçları yan sanayi şirketidir. Şirket, lastik, fren, güvenlik sistemleri ve sürücü asistan sistemleri gibi ürünleri üretir. Kaliteli ürünlerin üretimini sağlayan firma, dünya çapında birçok fabrika ve tesislere sahiptir. Bu fabrikalar arasında Almanya, Avusturya, Fransa, İspanya, Polonya, Romanya, İtalya, Meksika, Kolombiya, Arjantin, Brezilya, Çin, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerde tesis barındırmaktadır. Yaz lastiği, kış lastiği ve dört mevsim lastikleri ile öne çıkan markanın çok çeşitli segmentlerde ürünleri bulunmaktadır.