Debica

Son yılların ekonomi tabloları incelendiğinde ülke bazlı grafiklerde Polonya’nın son derece istikrarlı ve başarılı bir yükselme içerisinde olduğu gözlemlenebilmektedir. bilhassa geçtiğimiz beş yılda mühim ve gözle görülmekte ilerlemelerin söz konusu olduğu bu gelişme süreci bir çok fazla ekonomik alandaki faaliyetlerinin yanı sıra, ülkemize de özellikle turizm alanı başta olmak üzere pek aşırı alanda yansımaktadır.

Polonya’nın bu gelişim süreci içerisinde ekonomisinde güçlenen ve gelişen isimleri arasında 1937 yılında hizmete hükümetin desteği ile başlamış olan Debica da yer almaktadır. günümüzde üretimini yapmakta bulunduğu lastiklerin kalitesi yardımıyla Polonya’nın bir numaralı oto lastik firması olmayı başaran Debica, dünya çapında bilinmekte olan ve saygı duyulan kurumlar içinde yer almaktadır. 1995 yılı Debica’nın başarıları ve tanınırlığı açısından bir dönüm noktası olmuştur. 1995 yılına dek yaptıkları çalışmalarda başarılı olan firmaya Goodyear Tire ve Rubber Company talip olmuş ve şirketin e.99 benzeri önemli bir orandaki hisselerini satın almıştır. Elbette bu ortaklık borsa piyasalarında Debica hisselerine tavan yaptırmış, markayı bütün dünyaya duyurmuştur.

Bu ortaklık Debica’ya kalitesini ve ürünlerini tüm dünyaya duyurma ve pazarlama imkanı sağlamakla beraber, firmanın Goodyear’dan aldığı veriler ve Ar-Ge destekleri ile çok fazla daha çağdaş bir üretim ağına da sahip olmasını sağlamıştır. şimdilerde dünya çapındaki en kaliteli tam çelik kamyon lastiklerini, off road tipi araç lastiklerini ve ziraat araçlarının lastiklerini üretmekte ve pazarlamakta olan firmanın bu başarısı üretim teknolojilerine duyduğu talep ve sahip bulunduğu deneyimlerden kaynaklanmaktadır. Debica’ya bu denli büyük bir başarı oluşturmakta olan büyük vasıta lastikleri firmanın binek otomobil lastikleri dalında da çeşitli çalışmalar yapmasında büyük rol oynamıştır. günümüzde epey bir dayanıklı oto lastiklerinin üretimini yapmakta olan Debica, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde Polonya Bilimler Akademisi Ekonomik Bilimler Enstitüsü’nün desteğini de yanına alarak yenilikçi fikirler ortaya atmaktadır.

ülkemizde de yaygın bir satış ve montaj ağına sahip olan Debica, Goodyear’ın kendisine sunduğu garanti ve servis imkanlarından mantıklı şekilde faydalanmakta ve sunduğu hesaplı fiyat alternatifi ile bir çok firma arasında kendisine has bir çizgide ilerlemektedir. bütün üretimlerini hesaplı ve kalitesiz işçilik mantığı yürüten çin’in aksine Polonya’da gerçekleştirmekte olan Debica, kaliteye verdiği önemi de bu şekilde vurgulamaktadır.