Debriyajsız Düz Vites Hyundai Venue

Debriyajsız Düz Vites Teknolojisi: Hyundai Venue

Hindistan’da piyasaya sürülecek olan Yeni Hyundai Venue , üreticisi tarafından oldukça ilgi toplayan yeni bir teknoloji ile sunuluyor. Hyundai tarafından sunulan yeni model, düz vitesli bir otomobil olmasına rağmen debriyajsız olarak sunuluyor. Araç içerisinde debriyaj pedalı yer almıyor. Sürücülerin vites değiştirmesi durumunda; debriyaj otomatik olarak devreye giriyor. Hyundai Venue , bu sayede otomatik vitese sahip araçların konforunu sunarken; manuel vites ile sunulan araçlardaki kontrol hissini de sağlıyor. Güney Koreli üretici Hyundai tarafından sunulan debriyajsız düz vites teknolojisi, bu açıdan çok konuşulacağa benziyor.

Debriyajsız Düz Vites Teknolojisi Sensörleri Kullanıyor

Hyundai’nin akıllı şanzıman teknolojisi (Intelligent Manual Transmission – iMT) aracın debriyajsız düz vites bir model olarak sunulabilmesini sağlıyor. Bu teknoloji, şu anda sadece Hindistan’da 120 beygir gücünde 1.0 litre Turbo motorlu ve benzinli olarak sunulan Hyundai Venue modelinde yer alıyor. Peki, bu yeni teknoloji ile araç, vites değiştirmek istediğinizi nasıl anlıyor ve debriyajı etkinleştiriyor? Autocar Hindistan, vites kolu içerisinde yer alan sensörlerin sürücünün vites değiştirmek üzere olduğunu anlayabildiğini söylüyor. Hyundai, bunun için vites içerisine şanzıman kontrol birimi (TCU) entegre ediyor.

Hyundai Neden Debriyajsız Düz Vites Araç Üretti?

Hyundai firmasının Hindistan’da debriyajsız düz vites araç piyasaya sunması, ülkede trafiğin yorucu ve karmaşık olmasına bağlanıyor. Hyundai Venue kullanan sürücü vites değiştirmek istediğinde şanzıman kontrol birimi sayesinde debriyaj, otomatik olarak devreye giriyor. Araçta herhangi bir debriyaj pedalı bulunmuyor.

Hyundai Venue Sürüş Zevkini Arttırıyor

Hyundai Motor Hindistan’da yetkili olan SS Kim, debriyajsız düz vites teknolojisi ile müşteri memnuniyetini arttırmayı, sürücülerin istek ve ihtiyaçlarına karşılık vermeyi ve insan merkezli teknolojiler sunma çabasını sürdürdüklerini söylüyor. Kim, akıllı şanzıman teknolojisi (Intelligent Manual Transmission – iMT) ile hem kolaylık sağlandığını hem de sürüş zevkinin arttığını belirtiyor. Daha önce Hyundai’nin kardeş şirketi olan Kia’nın Sonet SUV modelinde de benzer bir teknoloji kullanılacağı duyurulmuştu.