Euroformula Yarış Lastiği Tedarikçisini Hankook Olarak Belirledi

Euroformula, Michelin lastikleri ile olan uzun süreli ortaklığını sona erdirdiğini ve artık yarış lastiği tedarikçisi olarak Hankook tercih edileceğini duyurdu. Formula 3 seviyesindeki seri başlangıcından 2014 sonuna kadar Dunlop lastikleri kullandı, ardından son sekiz sezondur araçlarına Michelin lastikleri taktırdı. Euroformula organizatörü GT Sport, Hankook lastikleri ile yapılan yeni anlaşmayı “teknik ve ticari bir ortaklık” olarak tanımladı. Şu ana kadar sadece önümüzdeki 2023 kampanyası için geçerlidir. Hankook şu anda Formula E, Formula Regional Oceania ve İspanyol Formula 4 için lastik tedarik etmektedir. Euroformula ile aynı sürücü pazarını hedefleyen yeni Bölgesel tabanlı Eurocup-3 serisi ile de bir sözleşme imzaladı.

GT Sport CEO’su Jesus Pareja: Hankook ile Başlamaktan Mutluyuz’’

GT Sport CEO’su Jesus Pareja, “Motor sporlarında önemli bir küresel oyuncu olan Hankook Lastikleri ile işbirliğine başlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi. “Euroformula Open’ın bugünkü ve gelecekteki başarısında çok önemli bir rol oynayacağından eminim. Şu ana kadar Dallara 320 ile yapılan testler, lastiklerinin performans, güvenilirlik ve sürülebilirlik standartlarının Euroformula gereklilikleriyle mükemmel bir şekilde uyumlu olduğunu kanıtlıyor.”

Hankook Lastikleri Motor Sporları Direktörü Neler Söyledi?

Hankook Avrupa Motor Sporları Direktörü Manfred Sandbichler ise şunları ekledi: “Genç yetenekleri teşvik etmek Hankook Motor Sporları DNA’sının önemli bir parçasıdır. Euroformula Open’ın özel lastik ortağı olarak GT Sport ile çalışmak bizim için mükemmel bir uyum. Bu heyecan verici yarış serisini lastik ortağı olarak desteklemek için sabırsızlanıyoruz.”

Euroformula Yarış Lastikleri İçin Jant Boyutları Nasıl Belirlendi?

Euroformula başlangıçta Michelin ile bu yıl 13 inçlik jantlardan 17 inçlik jantlara geçmeyi planlamıştır.
Hankook, gelecekteki yarış lastiklerinin yolda kullanılan lastikleri ve daha büyük jantlar gibi otomotiv trendlerini daha iyi temsil etmesi için değişikliği teşvik etmiştir. Ayrıca 13 inçlik lastik üretimini de azaltmayı amaçlamıştır. Ancak daha büyük jantlara geçmenin Euroformula’nın Dallara 320 aracının tasarımında gerektireceği değişiklikler bu planın gerçekleşmemesine neden oldu. Hankook lastikleri, serinin mevcut tekerlek grupları için 13 inçlik lastikler tedarik edecek.