Extra Load / XL Lastik Nedir?

Extra Load / XL Lastik Nedir?

XL lastik seçenekleri, standart binek lastiklere oranla daha fazla yük taşıyabilmektedir. Bu lastiklerin yanak bölgesinde Extra Load (XL) veya Reinforced / Reinforce işaretlemesi bulunmaktadır. Bu ifadeler, RF ya da Reinf olarak da kısaltılabilmektedir. Extra Load lastik seçenekleri daha yüksek yük endeksine sahiptir. Aynı zamanda; lastik basıncı da üretici tavsiyesine uygun olarak arttırılmalıdır. RF lastik olarak da bilinen bu ürünler, RFT olarak kısaltılan run flat lastikler ile karıştırılmamalıdır.

XL Lastik Avantajları Nelerdir?

XL lastik, hem yüksek ağırlığa hem de yüksek basınca karşı daha dayanıklıdır. Genellikle büyük araçlarda kullanılan düşük profilli lastikler bu özelliğe sahiptir. Extra Load lastik seçenekleri, aracınızda önemli miktarda yük taşıyorsanız daha uzun lastik kullanım ömrü için önerilmektedir. Bununla birlikte; RF lastik olarak da bilinen bu ürünler, güçlü motora sahip otomobiller için de tavsiye edilmektedir. Bu araçlar için yüksek hızlarda fren performansını güçlendirmekte; daha iyi viraj ve hızlanma performansı sağlamaktadır. XL lastik mi normal mi karar verirken; araç üreticisinin tavsiyesini dikkate almanız önerilmektedir.

XL Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalı?

XL lastik hava basıncı, her zaman araç üreticisinin önerdiği değerde olmalıdır. Otomobil üreticilerinin tavsiye ettiği lastik basıncı değerleri, benzin deposu kapağı veya torpido gözü içerisinde ya da şoför kapısı bölgesinde bulunabilmektedir. Tavsiye edilen Extra Load lastik basıncı, aynı zamanda araç kataloglarında da yazmaktadır. Otomobil lastik hava basıncı, lastik soğukken kontrol edilmelidir. Üreticilerin önerdiği değerler, kullanılıp ısınmamış lastik için geçerlidir.

XL Lastik Farkı Nasıl Anlaşılır?

XL lastik, yanak bölgesinde bulunan işaretlemeler ile ayırt edilebilir. Standart yük kapasitesine sahip lastikler ile Extra Load lastik seçenekleri, dışarıdan bakıldığında aynı görünmektedir. XL / RF lastik mukavemeti, karkas ve topuk bölgesindeki materyallerin güçlendirilmesi veya ek materyaller kullanılması ile arttırılır.

Extra Load Lastik Hangi Araçlar için Üretilir?

Extra Load lastik seçenekleri, binek araç grubunda yer alan ağır araçlar için geliştirilmektedir. Lastik üreticileri, genellikle aynı ebatta XL lastik olmayan bir standart versiyon da sunmaktadır.