Goodyear Akıllı Lastik Teknolojisini SafeAI ile Paylaşıyor

Lastik devi Goodyear ve otonom ağır ekipman araçları alanında öncü olan SafeAI yenilikçi teknojilerini bir araya getiriyor. İki yenilikçi firma, akıllı lastik izleme teknolojilerini otonom ağır ekipman araçlarının programlama sistemi içerisine entegre etmeyi planlıyor. SafeAI otonom ekosistemiyle entegrasyon yoluyla, iki şirket, lastik performansını korumak, arıza süresini ortadan kaldırmak ve inşaat sektörü için daha akıllı, daha güvenli bir standarda katkıda bulunmak için saha verilerini paylaşacaklar.

Goodyear’ın yöneticisi Chris Queen: “Otonom araçların nasıl çalıştığını anlayarak, bakımı daha iyi tahmin etmeye, lastik ömrünü artırmaya ve filoların karbon etkisini azaltmaya yardımcı olabiliriz. Birlikte, genel güvenliği ve operasyonel verimliliği artırmaya yardımcı olmak için lastik bilgilerini otonom araç sürüş algoritmalarına nasıl dâhil edebileceğimizi araştırıyoruz.”

Goodyear Akıllı Lastik Teknolojisi Aktif Şantiyede Kullanılacak

Goodyear’ın ağır araçlar için janta monte edilen sensörlerinden gelen akıllı lastik izleme teknolojisi, Cupertino, Calif’deki aktif bir şantiyede kullanılmaya başlayacak. Bu işbirliği kapsamında basınç ve sıcaklık verilerini elde etmek için SafeAI’nın otonom yazılım sistemine sahip Caterpillar 745 araçlar, Goodyear lastikleri ile donatılacak. Böylelikle otonom araç ile kullanılan lastiklerin durumu izlenebilecek. Bu sensörler, bakım sorunlarına neden olmadan ve bir projeye ara vermeye gerek kalmadan olumsuz koşulların belirlenip iletilmesini sağlıyor.

Akıllı Lastik Teknolojisi İnşaat Sektöründe Yeni Döneme Öncülük Edebilir

SafeAI’nin kurucusu ve CEO’su Bibrajit Halder: SafeAI, otonom ağır ekipman araçları için bir ekosistem yaklaşımına öncülük ediyor. Goodyear ile olan bu ortaklık, bu modeli hayata geçiriyor. Bir arada kullanıma uygun teknolojik birikimimiz bizi akıllı lastikler ile otonom araç teknolojisini bir araya getirmeye davet ediyor. Tüm sistem operasyonlarını ölçeklendirmek için birlikte verimli bir şekilde çalışabiliyoruz. Bu entegrasyon, Goodyear gibi endüstri liderlerinin mevcut teknolojilerine güç katmasına da olanak tanıyor. İki şirket birlikte gelecekteki yenilikleri bir araya getirebilir; akıllı lastik teknolojisi ile inşaat ve madencilik sektöründe otonom araçların kullanılmasına öncülük etmeyi sağlayabilir.”

Otonom Araç Teknolojisi ve Akıllı Lastikler ile 7/24 Verimlilik Salanıyor

Halder’e göre, lastiğin sağlıklı bir durumda olması, çalışma süresini etkileyen temel faktör. Halder, bunun oldukça önemli olduğunu ve lastiği iyi durumda tutmanın zor olduğunu söylüyor. Akıllı lastik teknolojisi, düşük basınç gibi erken veya potansiyel sorunları beklenmedik gecikmelere neden olmadan belirleyerek bu zorlukların azaltılmasına yardımcı olabilir. Goodyear; böylece verimliliği, güvenliği ve yatırımın geri dönüşünü destekliyor.

Halder: “İş sahalarımızdaki lastikler hakkında ne kadar çok şey bilirsek çalışma süresini azaltabilecek potansiyel tehditleri o kadar iyi tespit ederiz. Böylece otonom araç teknolojisini vaad ettiği 7/24 verimliliği sağlayabiliriz. Planlanmamış çalışma aksama süresi tahminleri %20-30’a dek yükseliyor. Bu da uzun süren gecikmelere ve ve yüksek maliyetlere neden oluyor. Bu rakamlar salgın sürecinde daha da yükseldi.”