Kumho Havasız Lastik Konsepti IDEA Tasarım Ödülü Aldı

Kumho Lastikleri, “Fin-Sread” isimli konsept lastik tasarımı ile International Design Excellence Awards (IDEA) Ödülü sahibi oldu. Amerika Endüstriyel Tasarımcılar Derneği (IDSA) tarafından düzenlenen IDEA, dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden biri. 1980 yılında kurulan uluslararası yıllık yarışma, tasarım dünyasının Oscar’ı olarak adlandırılıyor. Red Dot ve iF Tasarım Ödülü ile birlikte dünyanın en prestijli üç tasarım ödülünden biri olarak görülüyor. Kumho Lastikleri, bu yıl aynı zamanda diğer iki ödüle de sahip oldu.

Havasız Lastik Fin-Sread Ne Avantaj Sağlıyor?

Kumho, geleceğe yönelik lastiğe uygun sürüş performansı sağlama amacıyla Fin-Sread için yeni bir platform oluşturdu. Platform, hava basıncı ile desteklenen geleneksel lastik konseptinden ayrılıyor. Geleceğin havasız lastik yapısının temelini oluşturuyor. Bu yapı, güvenlik, konfor ve gürültü seviyeleri gibi alanlarda fütüristik otomobiller için gereken performansı sağlıyor.

Konsept Lastik Yol Verilerini Toplayabiliyor

Fin-Sread, 5G ağı üzerinden yol verileri ve trafik bilgileri dâhil olmak üzere büyük verileri topluyor. Topladığı verilerden yararlanarak otomatik sürüş hareketliliği ögeleriyle sorunsuz bir şekilde iletişim kuruyor. Anlık olarak değişen performans ihtiyaçlarını karşılıyor. Böylece mükemmel sürüş deneyimi sunuyor.

Fin-Sread lastik deseni ile muazzam ağırlıklarına rağmen dengeli ve zahmetsiz bir şekilde hareket etmek için esnek kanatlarını kullanan deniz memelilerinden ilham alınmıştır. S-şekilli sırt tasarımı, sürtünme gürültüsü seviyelerini en aza indirmektedir. Kumho’nun desen tasarım ekibi, bu yeni konsept lastik ile daha güvenli, daha sessiz ve daha konforlu sürüş deneyimi sağlamak istediklerini belirtiyor.

Kumho Lastikleri Ödül için Bütün Kriterleri Karşılıyor

Kumho tarafından geliştirilen konsept lastik Fin-Sread, beş değerlendirme kriterinin tamamını karşılayabiliyor: Tasarım yeniliği (yenilik ve problem çözme kalitesi), kullanıcıya fayda (kullanıcılar için iyileştirilmiş yaşam kalitesi), müşteriye/markaya fayda (iş etkisi), topluma fayda ( tasarım ve üretim süreçlerinde sürdürülebilirlik) ve uygun estetik (kullanım ve işlevin yeterliliği).

Yeni Konsept Çevre Dostu Performans Sağlıyor

Fin-Sread ayrıca çevre dostu nitelikleriyle de öne çıkıyor. Geleneksel lastikler, aşınma veya hasar derecesine bağlı olarak bütünüyle imha edilmekte ve bu da önemli miktarda atık ve çevre sorunlarına yol açmaktadır. Buna karşılık Fin-Sread, lastiğin yalnızca aşınmış veya hasarlı bir parçasının değiştirilmesine izin verdiği için çevre dostu bir lastik ekosistemi oluşturmaya katkıda bulunmaktadır.