Lastik Hız ve Yük Endeksi Nedir?

Lastik Hız ve Yük Endeksi Nedir?

Lastik hız ve yük endeksi, lastiğin yanak bölgesinde belirtilmektedir. Lastik yük endeksi, ebat bilgisinden hemen sonra gelen bir sayı ile gösterilmektedir. Yanında yer alan harf ise lastik hız endeksi değerine işaret etmektedir. Lastik hız ve yük endeksi, birbiriyle bağlantılı kavramlardır.

Lastik Hız Endeksi Nedir?

Lastik hız endeksi, lastiğin doğru yük ve basınç ile kullanıldığında yol tutuşunu koruyarak 1 saat ve üzeri sürede kullanılabileceği en yüksek hızı ifade etmektedir. Lastik yük endeksi yanında belirtilmektedir. Örnek vermek gerekirse; 195/50R16 88H ifadesinde lastiğin ebatı ile birlikte otomobil lastik hız ve yük endeksi değerleri bulunmaktadır. “H” harfi hız endeksinin 210 km / s olduğunu göstermektedir. Bu değer, lastik hız sınıfı olarak da adlandırılmaktadır.

Lastik Hız Endeksi Tablosu

Lastik Hız Endeksi Tablosu

Lastik Yük Endeksi Nedir?

Lastik yük endeksi, hız endeksinde belirtilen maksimum hız ile hareket eden bir aracın taşıyabileceği maksimum yük kapasitesini belirtmektedir. Aynı örnekten devam edecek olursak; lastik yanağında yazan 195/50R16 88H ifadesinde “88” sayısı yük endeksinin 560 kg olduğunu göstermektedir.

Lastik Yük Endeksi Tablosu

Lastik Yük Endeksi Tablosu

Kamyon ve Hafif Ticari Lastik Yük Endeksi Neden Farklıdır?

Otobüs kamyon türü ve hafif ticari araçlar için iki ayrı lastik yük endeksi değeri belirtilmektedir. Örneğin; bir hafif ticari lastik yanağında 215/65R15C 104/102T ifadesini görebilirsiniz. Burada 215/65R15 ebatı, C harfi lastiğin hafif ticariler için üretildiğini gösterir. 104/102 ise lastik yük sınıfı (yük endeksi) değerini belirtmektedir. İkinci sırada yer alan ve her zaman daha düşük olan sayı, tandem akslara sahip araçlar için lastik yük endeksi değerini ifade eder. Burada 104 / 102 sayıları 900/850 kg ağırlığa işaret etmektedir. Peki, bu sayılar neye göre belirlenmektedir? Lastik yük endeksi nasıl hesaplanır?

Lastik Yük Endeksi Neye Göre Hesaplanır?

Lastik yük endeksi hesaplama için bir formül yoktur. Aşağıda yer alan tablodan lastik yük sınıfı için hangi harflerin kaç kg ağırlığa tekabül ettiğini görebilirsiniz: