Pirelli’nin Imola Formula 1 Kupaları Tarihten İlham Alıyor

Formula 1 yarışlarının ana sponsoru olan Pirelli, Gran Premio del Made in Italy e dell’Emilia Romagna için yarış kupalarını sağladı. Lastik üreticisi, yaratıcılığı öne çıkarmak için sanatçı Alice Ronchi ile birlikte çalıştı. F1 resmi sponsoru, daha önce dönüştürülmüş bir depoda çağdaş sanatın üretimine ve tanıtımına adanmış kar amacı gütmeyen vakıf projesi Pirelli HangarBicocca için de sanatçıyla işbirliği gerçekleştirmişti.

Formula 1 Imola Kupalarında İtalyan Sanatı Öne Çıkıyor

Formula 1 yarışları için başlık sponsoru olan Pirelli’ye podyumdaki sürücülere verilen kupalara stil verme özgürlüğü tanınıyor. Kökenlerini vurgulamaktan her zaman gurur duyan” bir şirket olan Pirelli ise bu yıl İtalyan sanatını öne çıkarmaya karar verdi. Ayna cilalı alüminyumdan yapılan kupalarda şimşek işareti tasvir ediliyor. Kupa yaratım süreci ise nihai formun dijital modellemesini, 3D 1: 1 baskıyı ve bir dökümhanede mum dökümünü içeriyor.

Formula 1 Kupasındaki Şimşek Neyi Simgeliyor?

Sanatçı, F1 kupasının ilham kaynağının 1950’lerden kalma bir yarış arabasının güzelliğinden ve Imola’nın manzarasından geldiğini belirtti. Formula 1 ‘in yaygın olarak tanımladığı “güç” temasının yanı sıra tarihe de odaklanmayı seçti.

Ronchi: “Şimşek işaretini güç, hız, gerilim ve kuvvetin sembolü olarak gördüm. Ve bu, çalışmaya ilham veren başlıca simgelere dayanıyor: Zeus, tanrılar ve antik Yunanistan. Umarım bu kupa yeni bir anlatı yönü sunar. Her Grand Prix yarışının arkasındaki itici güçlerin yanı sıra şimşek kullanımı ve Zeus mitine yapılan göndermelerin yorumlanmasıyla mümkün olan en etkileyici şekilde anlatılan bir hikayeyi aktarmak istedim.”

Pirelli Formula 1 İşbirliği Ne Zaman Başladı?

2011 yılından bu yana Formula 1 yarışlarının tek lastik tedarikçisi olan Pirelli markası, bu yarışlarla özdeşleşmiş durumda. Pirelli lastikleri de firmanın motorsporları deneyiminden elde ettiği deneyimler sayesinde her geçen yıl daha yüksek teknoloji ile sunuluyor. F1 yarışlarından elde edilen tecrübeler, her yeni gelişmeyle bu lastiklerin daha yüksek yol tutuşu ve üstün manevra kabiliyeti sunmasını sağlıyor. Pirelli lastikleri, bu sayede sportif performans özellikleri ile ön plana çıkmayı sürdürüyor.