Prometeon Lastikleri Ar-Ge Merkezi ile Kocaeli’nde Faaliyete Başladı

Prometeon Lastik Grubu, Kocaeli’nde 15 milyon ABD doları maaliyetle yeni Ar-Ge merkezinin faaliyete başladığını duyurdu. Prometeon grubu, Pirelli Lastikleri alt kuruluşudur. Firma, merkezin küresel stratejisinde mühim bir kilometre taşı olduğunu, Ar-Ge yatırımlarının grup gelirlerinin %3’üne denk geldiğini belirtti. Bu yeni tesis Türkiye’de lastik teknolojilerinde geleceği gören yaklaşımıyla yakıt tüketimi ve CO2 emisyonlarından tasarruf edilmesine büyük katkı sağlayacak. Enerji maaliyetlerinin düşürülmesiyle, benzer üretim seviyelerine ulaşılacak ve ürünlerin yuvarlanma direnci azaltılarak yakıt tüketiminin minimuma indirilmesi hedeflenecektir. Tıpkı üst kuruluşuna ait Pirelli Cinturato P7, Pirelli Powergy vb. modeller gibi yakıt tüketimlerini düşük seviyede tutacaktır.

A.Bregantim: ‘’Lastikte Çok Çeşitliliğin Yeni Adı: Prometeon Lastikleri’’

Şirketin küresel çapta CTO’su Alexandre Begantim şunları kaydetti: ‘’ Bugun (9 Eylül), Prometeon Lastik topluluğunun yeni bir başarısına imza attık. Son yıllarda, benzersiz bir durumda Prometeon’u daha iyi, daha kuvvetli ve daha sağlam hale ulaştıran birkaç yeni girişimi faaliyete aldık. Şirketin değer halkalarının her noktasında taktiksel hamleler, sürdürülebilirlik ve insan kaynaklarına ciddi bir odaklanma mevcuttur. Süreç, pandemiyle bütçesel anlamda etkin bir mücadele sağlamamızı kolaylaştırmıştır. Yeni Ar-Ge Merkezimiz bu stratejiye uygundur. Oto lastik Ürünlerimize ve müşteri hizmetlerine dair teklifleri geliştiriyoruz. Kalitemizi ve verimliliğimizi orijinal ekipman ortaklıklarımızı da pekiştirerek artırma hedefimizi gerçekleştireceğiz.’’

Kocaeli’nin Ar-Ge Merkezi 30 Mühendisi İstihdam Ediyor

Yeni Ar-Ge merkeziü Türkiye’de ilk inşa edilen lastik fabrikası tesisinin içerisinde bulunuyor. Bu girişim Ar-Ge ekibininin Türkiye’deki sayısını 30 mühendise ulaştıracaktır. Prometeon Lastik Grubu İtalya ve Brezilya’nın yanı sıra Türkiye’de üç Ar-Ge merkezine ulaşmış durumda.
Bununla birlikte oto lastik üreticisinin bir Geliştirme Merkezi de; Mısır’da yer almaktadır.