Tatil Öncesi Lastik Kontrolü Neden Önemli?

Mevcut belirsizlikler nedeniyle 2020’de uzun yolculuk planları yapılmayacak gibi görünüyor. YouGov’un yaptığı ankete göre; yurt dışı seyahatine çıkmak isteyenlerin oranı yalnızca %9. Ankete katılanların yarısından fazlası, yıllık tatillerini normalde kullandıklarından daha az harcıyor. Aileler daha güvenli seçeneklere yöneliyor. TyreSafe şehirden uzaklaşıp manzaranın tadını çıkarmak isteyen sürücülere; yaz aylarında lastiklerden kaynaklı kazaların daha çok yaşandığını hatırlatıyor. Bu yıl araçlar normalden daha uzun süre park hâlinde kaldığından bu kazaların artma ihtimal bulunuyor. Bu riski önlemek için yola çıkmadan önce basit lastik kontrolü rutinlerini gerçekleştirmek gerekiyor.

Lastik Kontrolü için İlk Adım Lastik Basıncı

TyreSafe lastik kontrolü yapılırken eğer varsa stepnelerin de kontrol edilmesi gerektiğini söylüyor. Yolculuk öncesinde lastiklerin hava basıncının, lastik sırtının ve lastiğin genel durumunun kontrol edilmesi önem taşıyor. Lastiklerin tamamının hava basıncı, doğru bir gösterge kullanılarak kontrol edilmeli. Araç üreticileri genel olarak aracın tam yüklü olduğu durum ve hafif yükler taşıdığı durum için iki ayrı lastik basıncı öneriyor. Lastik basıncı, aracın yüküne uygun olarak ayarlanmalı. Doğru lastik basıncı bilgisi , araç kataloğunun yanı sıra; benzin kapağı, torpido gözü veya kapıların iç tarafında da yazabiliyor.

Yolculuk Öncesi Lastik Diş Derinliği Kontrolü Yapılmalı

Basıncın yanı sıra; lastiğin genel durumunu kontrol etmek de son derece önemli. Lastikler, araç üzerinde kullanılmadan durduğunda daha çabuk sertleşir. Birçok araç, aylarca park hâlinde olduğundan lastiklerin çatlama ihtimâli de bulunmaktadır. Böyle bir durumda veya lastikler üzerinde gömülü bir nesne ya da çıkıntı bulunması durumunda derhâl profesyonel yardım almak gerekmektedir. Lastik kontrolü sırasında diş derinliğinin ölçülmesi de önem taşımaktadır. Yasal olarak ve güvenliğiniz açısından lastiklerin diş derinliği en az 1,6 mm olmalıdır. Özellikle yolculuk öncesi diş derinliğini kontrol etmek önem taşımaktadır.

Lastik Kontrolü Hayat Kurtarıyor

TyreSafe Başkanı Stuart Jackson: “Çoğumuz aylarımızı evimizde geçirerek TV veya bilgisayar ekranlarından yeni bir haber bekledik. Muhtemelen Mart ayından bu yana en uzun yolculuk deneyimini yaşayacağız. Araçlarımız için de bu böyle olduğundan yola çıkarken temkinli olmakta yarar var. Lastikle ilgili kazaların en çok yaşandığı mevsim yaz mevsimi. Bu nedenle; bu istatistiklere dâhil olmamak için lastik kontrolü için 5 dakika ayırmalısınız.”