Kış Lastiğinin Önemi

lassa_snoways


Yaz lastiklerine göre oldukça farklı bir teknoloji ile üretilen kış lastiği desenleri soğuğa dayanıklı kauçuk karışımı ile birlikte kar ve buz gibi doğal hava olayları etkisiyle oluşan kaygan zeminlerde yüksek çekiş ve fren gücünü zemine aktarabilmektedir. Bu teknoloji ile birlikte kış lastiği yüksek tutunma gücüne sahip olmaktadır. Bu yüksek teknoloji piyasadaki diğer lastik fiyatları üzerinde de küçük de olsa bir etki bırakmıştır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise nokta hız serilerine uyumlu olmalarıdır. Yaz lastiklerine oranla daha ağır ve yola daha çok tutunan kış lastiği hız serileri daha düşüktür. Aracın çekişi ve son sürati yüksek olsa dahi yalnızca lastiğin verdi hız limitinden daha yukarıya çıkılmaması tavsiye edilmektedir. Lastik fiyatlarının da bu bağlamda aldığı her kuruşun hakkını vermekle mükelleftir.

zlassa_kis_lastigiHava sıcaklıkları yedi derece ve civarında ise yaz lastiği soğumaya ve sertleşmeye başlamaktadır, bundandır ki yaz lastikleri yedi derecenin altında aracın kaymasına sebebiyet vermektedir. Kış lastiği sahip olduğu yüksek yol tutuş ve kavrama özellikleri sayesinde sadece karda ve buzda değil, hava sıcaklıkları yedi derece ve altına düşmesiyle de bu özelliğini kullanmaktadır.

Karla kaplı zeminlerde de hiç şüphesiz ki kullanılması gereken tek lastik tipi kış lastiğidir. Kış lastiği standart lastiklere oranla hava sıcaklıklarının yedi derecenin altına düştüğü ortamlarda yüzde 50 civarında daha iyi yol tutuş ve fren olanağı sağlar. Geliştirilen teknoloji ile içinde yüksek oranda bulunan kauçuk karışımı sayesinde, araç hareket etmeye başladığı andan itibaren lastikler ısınmaya başlar ve sıcaklıklar yedi derece ve altında seyir etmesine karşın yapısında hava koşullarından dolayı farklılıklar meydana gelir. Kış lastiği üreticilerinin özenle tasarladığı kılcal kanallar da bu sayede hiçbir değişikliğe maruz kalmaz ve bu sayede aracın yol tutuşu üzerinde en ufak bir azalma gerçekleşmez.

Kış lastiği bilinenin aksine yalnızca karda değil, düşük sıcaklıklarda, yağmur, çamur ve buz gibi tüm kaygan zeminlerde standart lastiklere göre büyük avantajlar sağlar. Ekimin son iki haftası ile birlikte neredeyse tüm lider lastik üretici firmaları, araç kullanıcılarına lastik fiyatları üzerinden yaklaşık yüzde yirmi oranında bir indirim sunar.