Pirelli DTM Yarışlarında İlk Kez Sahne Alıyor

Ünlü lastik üreticisi Pirelli, son derece prestijli DTM (Deutsche Tourenwagen Masters) yarış şampiyonasına ilk kez katılmaya hazırlanıyor. İtalyan şirket tarafından halihazırda 350’den fazla seri tedarik edilen Pirelli lastikleri ile bu heyecan verici motor sporları etkinliğinde Almanya ve İtalya’dan 14 takım, 28 sürücü, altı prestijli otomobil markasıyla güçlerini birleştirecek. Pirelli, bu takımlara lastik tedarik etme ve onlarla hem motor sporları hem de yol otomobili bölümlerinde iş birliği yapma geçmişine sahip.

2023 DTM Sezonuna Hangi Pirelli Lastik Deseni Seçildi?

Pirelli lastikleri, 2023 DTM sezonu için efsanevi P Zero serisinden P Zero DHF lastiklerini seçti. Bu lastikler, GT otomobillerinin gelişen teknolojisine ayak uydurmak için önemli değişiklikler geçirdi. P Zero DHF lastikleri çok yönlülükleri ve çeşitli koşullarda iyi performans gösterme yetenekleriyle biliniyor ve bu da onları çok çeşitli otomobiller için uygun hale getiriyor. DTM şampiyonasındaki birçok takım bu lastikleri diğer yarışmalarda kullandıkları için zaten aşinadır.

Takım Stratejileri için Pirelli Hangi Çözümleri Geliştirdi?

Pirelli lastikleri yüksek performans ile ıslak veya geçişli pist koşullarında DTM katılımcılarına Cinturato WHA lastiklerini sunacak. Bu lastikler hem ıslak hem de kuru zeminlerde yüksek yol tutuşu sunmak üzere özel olarak tasarlandı. Pirelli, takımlara bu lastikleri sağlayarak, hava koşullarının değiştiği yarışlarda takımların stratejik seçeneklerini artırmayı amaçlıyor.

Pirelli Lastikleri Sadece Yüksek Performans mı Hedefliyor?

Pirelli lastikleri, sadece yüksek performanslı değil aynı zamanda çevre dostu ürünler geliştirmeye kendini adamıştır. En yeni Pirelli P Zero ve Cinturato lastikleri, önceki nesillere kıyasla daha yüksek bir çevresel sürdürülebilirlik seviyesiyle tasarlandı. Pirelli, ihtiyaç duyulan fiziksel prototip sayısını neredeyse %20 oranında azaltan sanal simülasyon teknolojilerini kullanarak geliştirme aşamasında çevresel etkiyi azalttı. Pirelli, motor sporlarında sürdürülebilirliğe olan bağlılığı nedeniyle FIA Çevre Akreditasyon Programı kapsamında üç yıldız almıştır ve 2030 yılına kadar karbon nötr olmayı hedeflemektedir.