Lassa lastiklerinin üreticisi Brisa, 4. kez iklim lideri seçildi.

Lassa Lastiklerinin Üreticisi Brisa 4. Kez İklim Lideri Seçildi

Lassa lastiklerinin üreticisi Brisa, Karbon Saydamlık Projesi 2019 (Carbon Disclosure Project-CDP) için “Türkiye İklim Değişimi Liderleri”nden biri olarak seçildi. Projede Türkiye’den yalnızca 5 şirket yer aldı. Firma, aynı zamanda “Tedarikçi İletişimi Derecelendirmesi” konusunda Türkiye’den seçilen tek global lider oldu.

Brisa Tedarikçi İletişimi Kategorisinde Tek Lider

CDO İklim Değişikliği Programı’nda; Lassa lastiklerinin üreticisi Brisa, 2019’da iklim değişikliğinin zararlarını azaltmak ve doğal kaynakları korumak amaçlı yaptığı çalışmalar ile “A-“ notunu almaya hak kazandı. Firma, bu sayede “CDP Türkiye İklim Değişikliği Lideri” kategorisinde ödül sahibi oldu. CDP’nin iklim değişikliğinden kaynaklanan risklerin azaltılmasını amaçlayan ve tedarik zincirindeki işbirlikleri performansının raporlanmasına yönelik programı, bu sene ilk kez Türkiye’de de başlatıldı. Lassa lastiklerinin üreticisi Brisa, “Tedarikçi İletişimi Derecelendirmesi’ kategorisinde “A” notuna sahip olarak; liderler arasında yer aldı. Türkiye’de bu konuda lider seçilen tek firma olarak da büyük bir başarıya imza attı.

Brisa 15 Yıldır İklim Değişikliği ile Mücadele Ediyor

Ödül töreni 9 Haziran’da online olarak gerçekleştirildi. CDP İklim Değişikliği Konferansı’nda ‘İklim Değişikliğinin İş Stratejilerine Etkisi – Liderler Paneli” oturumunda Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı ve Brisa CEO’su Cevdet Alemdar da konuşmacılar arasında yer aldı. Alemdar, Covid-19 pandemisinin dünyanın geleceği için sorumluluk almamızın şart olduğunu gözler önüne serdiğini söyledi. “Brimiz Hepimiz İçin” anlayışı ile hareket ettiklerini söyleyen Alemdar, Brisa’nın önce Türkiye ve sonra tüm insanlığa hizmet için çalıştığını; iklim değişikliğiyle mücadelenin 15 yıldır somut projelerle; istikrarlı bir şekilde yürütüldüğünü belirtti.

Lassa Lastikleri Çevreye Saygı ile Üretiliyor

Cevdat Alemdar, Lassa lastiklerinin üreticisi olan Brisa ’nın 1990’lı yıllarda Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ikinci ISO14001 sertifikasyonunu aldığını söyledi. Bugün Ar-Ge çalışmaları ve dijitalleşme ile birlikte bu alanda yol açmaya devam ettiğini belirten Alemdar, yaptıkları çalışmalar ve aldıkları ödüllerden örnekler verdi. Lassa lastiklerinin üreticisi Brisa’nın kaçak emisyonların önlenmesini sağlayan ve enerji tüketimini önceden tahmin eden veri analitiği sistemlerini örnek verdi. Alemdar, suyu daha verimli kullanmayı ve atık suyu geri kazanmayı sağlayan projeleri ile tüketimi %53 azalttıklarını açıkladı.