BMW ve Mercedes Benz'in otonom araç iş birliği Covid-19 nedeniyle rafa kaldırıldı.

Covid-19 BMW ve Mercedes İşbirliğini Bitirdi

BMW ve Mercedes Benz, otonom sürüş teknolojisi işbirliğini askıya aldı. Önde gelen bir veri ve analiz şirketi olan GlobalData’da çalışan Otomotiv Analisti David Leggett, bu konuda görüşlerini sundu. Leggett, Covid-19 nedeniyle piyasada oluşan durumu ve iki şirketin otonom sürüş projesini askıya aldıktan sonra gerçekleştirdikleri açıklamalarını yorumladı.

BMW ve Mercedes Temel Faaliyetlere Odaklanıyor

BMW ve Mercedes Benz’in kararı hakkında konuşan Leggett:“İki şirket, işbirliğini askıya alma nedeni olarak yeni nesil ortak özerk sürüş teknolojisi platformunun maliyetlerinin yanı sıra; mevcut iş ve ekonomi koşullarından da bahsetti. Sürücüsüz tamamen otonom sürüş teknolojisi pahalıdır ve geliştirilmesi zordur. Covid-19 krizi, sanayi satışlarını azaltmaya devam ederken otomobil şirketleri için önemli odak noktası; temel faaliyet, hayatta kalma ve ‘yeni normal’ koşullarda rekabetçiliği sürdürmektir.”

BMW ve Mercedes Projeyi Askıya Aldı

“Şimdilik BMW ve Mercedes, kendi mevcut gelişmiş sürücü destek sistemi ( ADAS – Advanced driver-assistance systems) teknolojilerine devam edecek ve otonom sürüş alanındaki iddialı işbirliğini rafa kaldıracaklar. Ancak kapıyı tamamen kapatmıyor yalnızca tarihi erteliyorlar. Ayrıca, sanayi ve ulaşım alanı önümüzdeki on yılı dönüştüreceği için geleneksel otomotiv eko-sistemi dışındaki seçenekler ile çalışmak için de kapıyı açık tutacaklar.

Covid-19 Büyük Teknoloji Projelerini Aksatıyor

Covid-19 krizi, şirketleri öncelik ve stratejilerini, özellikle de gelecekteki yatırım taahhütlerini yeniden değerlendirilmek için zorluyor. Sektördeki birçok kişi için, otonom sürüş gibi bazı gelişmiş teknolojilere ayrılan büyük miktarlar, mevcut piyasa koşullarına uygun değil.” Bu nedenle; BMW ve Mercedes Benz gibi birçok firma, iddialı teknoloji projelerini tekrar değerlendirmek ve askıya almak durumunda kalabiliyor.

Otonom Sürüş Projesi için 2024 Hedeflenmişti

BMW ve Mercedes, geçtiğimiz Temmuz ayında otonom sürüş projesi için işbirliğini açıklamış ve birbirine rakip görülen bu iki şirketin ortaklığı heyecan ve şaşkınlık yaratmıştı. 5 yıl sürmesi amaçlanan projede hedef 2024 yılında “Seviye 4” otonom araçların geliştirilmesi idi.