Nokian Hakkapeliitta R5 Yeni Kış Lastiği İşaretlemesiyle Geliyor

Nokian Hakkapeliitta R5 lastikleri, AB etiketine yeni eklenen buzda yüksek yol tutuşu işaretlemesini taşıyor. Bu işaretleme, İskandinav tipi hava koşulları için uygun olan ürünler ile daha ılıman havalar için geliştirilen ürünlerin ayırt edilmesini sağlayacak. Yeni Nokian kış lastiği, SUV ve EV versiyonlarında da bu işaretlemeye sahip. Nokian kışlık lastik, çivisiz olarak üretilmesine rağmen yenilenen teknolojiler ile buzlu zeminler için ideal performans sunuyor. Aynı zamanda özellikle sıkışmış, katılaşmış karla kaplı zeminlerde bu tip lastikler tavsiye ediliyor.

Nokian Hakkapeliitta R5 lastiklerin yanak bölgesinde yer alan yeni işaretleme, buzlu zeminlerde yüksek yol tutuşu sağladığını gösteriyor. Buzlu dağ sembolü olarak gösterilen bu yeni işaretleme, Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafından kabul görüyor. Bu da Nokian kış lastiği deseninin buzlanmış zeminde standartlaşmış testlerden geçtiğini gösteriyor. Bu testler, bağımsız kuruluşlarca gerçekleştiriliyor. Nokian kışlık lastik, aynı zamanda yanak bölgesinde 3PMSF (3 Tepeli Dağ Kar Tanesi) sembolünü taşımaya devam edecek. Bu işaretleme de Nokian Hakkapeliitta R5 lastiklerin bağımsız kuruluşlarca karla kaplı zeminlerde, 0 derece altında test edilerek çekiş gücünün onaylandığını gösteriyor.

Nokian Hakkapeliitta R5 Buzlu Zemin Testi Nasıl Gerçekleşti?

Nokian Hakkapeliitta R5 gibi tüm kış lastikler, yeni “Buzlu Zemin Yol Tutuşu” işaretlemesi için standart testlere tabi tutulmak zorunda. Nokian kışlık lastik, bu işaretlemeyi taşımak için bağımsız laboratuvarda uluslararası standartlara uygun olacak şekilde buzda fren testinden geçti. Kış lastiklerinin bu testten geçmesi için referans gösterilen lastikten en az %18 daha iyi fren performansı sunması gerekliyor. Nokian kış lastiği deseninin buzda frenleme testini geçmesi, fren performansının da oldukça güçlü olduğunu gösteriyor.

Markanın Ürün Direktörü Steve Bourassa Nokian kış lastiği hakkında yorumda bulundu: “Yeni sembol, sürücülere kış lastiklerimizin en zorlu koşullarda bile performanslarından tamamen emin olmalarını sağladığını daha iyi bir şekilde teyit edecek. Kış lastiği üreticileri olarak, kışlık lastik inovasyonunda pazar lideri olmaya devam etmek ve yüksek düzeyde yol güvenliğini korumak için sürekli çalışıyoruz.”

Çivisiz Nokian Hakkapeliitta R5 Buzda Nasıl Performans Sunuyor?

Yeni Nokian Hakkapeliitta R5, içerisinde mikro kristaller barındıran bileşiği sayesinde buzlanmış zeminde çiviler olmadan yüksek performans sergiliyor. Aynı zamanda yeni Nokian kışlık lastik deseni de bu performansta etkili. Finlandiyalı premim lastik üreticisi, bu yeni ürün ile çok sayıda ödül de topladı ve uzmanların takdirini kazandı.