Hidrojenle Çalışan Yarış Aracı Goodwood Hız Festivali’nde Sahne Aldı

Hidrojenle Çalışan Yarış Aracı Goodwood Hız Festivali’nde Sahne Aldı

MissionH24’ün çığır açan hidrojenle çalışan dayanıklılık yarışı arabası LMPH2G bu yılki Goodwood Hız Festivali kapsamında İngiltere’de ilk kez görülecek. Dünyaca ünlü tepe tırmanışında kullanılacak yarış aracı, dört günlük etkinliğin her günü Michelin Supercar Paddock sahnesinde sergilenecek. LMPH2G, Michelin ve Faurecia arasında bir ortak girişim olan hidrojen yakıt hücresi üreticisi Symbio tarafından desteklenen önemli bir teknolojik gelişmeyi temsil ediyor. MissionH24, Le Mans 24 Saat Yarışları da dâhil olmak üzere dünyanın önde gelen dayanıklılık yarışı etkinliklerine odaklanıyor.

Hidrojenle Çalışan Yarış Aracı LMPH2G Teknik Özellikleri

MissionH24 LMPH2G aracı modelinin dört yığınlı hidrojen yakıt hücresi, dört elektrik motoruna güç vererek 653 hp’lik bir birleşik güç oluşturuyor. Bu güç, otomobilin hafif şasisi ve aerodinamik özellikleriyle birleştiğinde, 300 km/s üzerinde bir azami hız sağlıyor. Böylece; yüksek seviyeli bir dayanıklılık yarışı otomobilinden beklenen yol tutuş performansının ve dayanıklılığın sürdürülmesine olanak tanınıyor.

Dayanıklılık Yarışı Michelin için Laboratuvar Görevi Görüyor

GreenGT H24’ün yanı sıra Fransız lastik devi, %46 sürdürülebilir materyallerden geliştirilen Michelin yarış lastiği desenini de tanıtacak. Bu materyaller içerisinde ömrünü tamamlamış lastiklerden geri dönüştürülmüş karbon siyahı, portakal ve limon kabuğu, ayçiçek yağı, çam reçinesi ve ambalajdan geri dönüştürülmüş çelik bulunuyor. Bunun yanı sıra; markanın taahhüdüne göre 2050’ye kadar tüm Michelin lastikleri, %100 sürdürülebilir malzemeler kullanılarak üretilecek. Aynı zamanda 2030 yılına kadar lastiklerde kullanılan lastiklerin %40’ı sürdürülebilir olacak. Fransız lastik devi, dayanıklılık yarışı etkinliklerini bir laboratuvar olarak kullanarak sürdürülebilir, yüksek performanslı lastiklerin gelişimini hızlandırıyor.

Michelin prototipi

Yarışta %46 Sürdürülebilir Michelin Lastikleri Kullanılıyor

Michelin Kuzey Avrupa iş geliştirme departmanı başkan yardımcısı Peyman Sabet: “Yüzde 46 sürdürülebilir lastikleri kullanmak için mükemmel bir araç olan GreenGT H24 ile olan ortaklık, Michelin’in inovasyona olan tutkusunu vurguluyor. Her iki öncü gelişme de performanstan ödün vermeden şirketin sürdürülebilirlik taahhüdünü onurlandırıyor. MissionH24’ü Goodwood Hız Festivali içerisine dâhil etmekten mutluluk duyuyoruz; hayranların onu tepede izleyebilecek olması bizi gerçekten heyecanlandırıyor.”

Michelin ile En Ünlü Yarış Aracı Modelleri Sergilenecek

Bataryalarla birlikte, menzili artırmak ve yeşil uzun mesafe ve kentsel seyahatin gelişmesini sağlamak için hidrojen yakıt hücreleri kullanılacak. Symbio, 2030 yılına kadar yılda 200.000 yakıt hücresi üretmeyi hedefliyor. 2018’de Le Mans organizatörü Automobile Club de l’Ouest ve elektrik-hidrojen uzmanı GreenGT (topluca MissionH24 olarak bilinen girişim) 2024’te hidrojen sınıfı araç piyasaya süreceklerini duyurdu. Michelin Supercar Paddock sahnesinde ayrıca dünyanın en hızlı, en nadir ve en yüksek performanslı düzinelerce otomobili yer alacak. TV yıldızı Vicki Butler-Henderson ve efsanevi yarışçı Tim Harvey, interaktif Supercar Paddock sahnesinde süper otomobille ilgili her şeyi konuşarak aksiyona ev sahipliği yapacak.